Ile służby cywilnej w gminie
Ile służby cywilnej w gminie
RYS. ROCH FOROWICZ
IRENEUSZ WALENCIK
Projekt nowej ustawy o pracownikach samorządowych przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zadowala samorządowców. Krytykują go z różnych stron - jedni za zbyt nieśmiałe próby wprowadzenia służby cywilnej do samorządu, inni - przeciwnie - za zbyt daleko idące.
Eksperci od dawna postulowali wprowadzenie do urzędów samorządowych służby cywilnej według wzoru przyjętego w administracji rządowej. Mówiło się o konieczności oddzielenia stanowisk lokalnych liderów politycznych od ściśle administracyjnych stanowisk w urzędach, o konkursach, przynajmniej na kluczowe funkcje skarbnika i sekretarza urzędu. Autorzy projektu, choć zawiera on pewne typowe dla służby cywilnej regulacje, takich fundamentalnych jednak nie proponują.
Korpus cywilny, ale samorządowy
Według MSWiA "rozwiązania zawarte w projekcie zmierzają do stworzenia odrębnego korpusu pracowników samorządowych wzorowanego na analogicznych rozwiązaniach służby cywilnej w administracji rządowej, przy uwzględnieniu jednak specyfiki ustrojowej samorządu terytorialnego".
Ustawa ma dotyczyć osób zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta