Rzeczpospolita Czytelników
Jak chorować w 2004 roku
* POPRZEDNIE ODCINKI
W środę wątpliwości czytelników co do obliczania wynagrodzenia i zasiłków za czas choroby wyjaśniała KRYSTYNA TYMOREK, radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto relacja z dyżuru:
Jaki procent wynagrodzenia płaci zakład pracownikowi za czas zwolnienia lekarskiego? Czy za ten okres firma odprowadza za chorego składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?
Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy wypłacają pracownikom wynagrodzenie chorobowe za 33 dni (wcześniej 35) zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym. Generalnie wynosi ono 80 proc. podstawy wymiaru, a dla ciężarnych i zatrudnionych, których niezdolność powstała wskutek wypadku w drodze do lub z pracy - 100 proc. Od wynagrodzenia za czas choroby firma nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej), Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wchodzi ono natomiast do podstawy wymiaru składki zdrowotnej.
Jak liczyć limit 33 dni choroby, które finansuje zakład? Czy sumuje się go od początku roku? Np. pracownik choruje w styczniu 14 dni, w marcu 14, a w czerwcu 10. Razem daje to więcej niż 33 dni choroby w roku. Czy do limitu tego wlicza się wszystkie wskazane zwolnienia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta