Vademecum Rzeczpospolitej: Przepisy celne po wejściu do Unii Europejskiej. Likwidacja granic, eliminowanie formalności; Gospodarcze procedury celne; Uproszczenia przy odprawach
Likwidacja granic, eliminowanie formalności Spis treści
FOT. PIOTR KOWALCZYK
KRZYSZTOF FLIS
DORADCA PODATKOWY W ZESPOLE VAT ERNST & YOUNG
Kiedy wejdziemy do Unii Europejskiej, najistotniejszą i widoczną już od samego początku zmianą w zakresie ceł i handlu międzynarodowego będzie likwidacja granic celnych między Polską i innymi państwami powiększonej UE, a więc Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Nie oznacza to, że znikną również same granice oraz przejścia graniczne. To będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy Polska przystąpi do układu z Schengen, który reguluje zasady swobodnego przepływu osób między jego sygnatariuszami. Może to nastąpić nie wcześniej niż w 2006 r.
Zasada i wyjątek
Likwidacja granic celnych oznacza wyeliminowanie formalności celnych w przywozie towarów z państw UE oraz w wywozie do nich; handel większością towarów będzie odbywał się bez ingerencji organów celnych.
Odstępstwo od tej reguły dotyczy jedynie obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi, dla których w ramach UE istnieją odrębne reguły przemieszczania i magazynowania. Przewidują one m.in.: konieczność wypełniania specjalnych formularzy AAD (Acompanying Administrative Document - Administracyjny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta