Vademecum Rzeczpospolitej: Przepisy celne po wejściu do Unii Europejskiej. Pytania i odpowiedzi
FOT. PIOTR KOWALCZYK
KRZYSZTOF FLIS
MENEDŻER W ZESPOLE VAT ERNST & YOUNG
Na jakich stronach Internetu można znaleźć przepisy celne, które będą obowiązywać po przystąpieniu?
Nieoficjalne tłumaczenia tekstów przepisów wspólnotowych dotyczących spraw celnych są m.in. na stronie internetowej służby celnej ( http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/index.php?wysw=4&sgl=2&dzial=512 ).
KARNETY ATA, CZYLI
ŁAŃCUCH GWARANCYJNY
Czy po 1 maja 2004 r. w obrocie między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi nadal będą obowiązywały karnety ATA?
Karnet ATA jest specjalnym międzynarodowym dokumentem celnym umożliwiającym czasową odprawę towarów przywożonych na terytorium państw zrzeszonych w tzw. łańcuchu gwarancyjnym ATA Zwykle jest on wykorzystywany przy okazji dostarczania towarów czasowo importowanych w celu przeprowadzenia testów na targi czy wystawy.
Po akcesji będzie wykorzystywany w obrocie towarowym jedynie między członkami UE a państwami trzecimi. Natomiast obrót między członkami UE, dokonywany w ramach jednego wspólnotowego obszaru celnego i zwolniony ze wszelkich konsekwencji celnych, nie będzie wymagał karnetu ATA
Dla przedsiębiorców szczególnie ważne jest to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta