Stopy, kurs i eksport
Stopy, kurs i eksport
Ekonomiści zgadzają się co do tego, że eksport jest korzystny dla gospodarki. Choć zatem przed polityką gospodarczą stoją różne cele, nie powinna ona lekceważyć stymulowania sprzedaży zagranicznej. Dotyczy to nie tylko polityki fiskalnej, ale i monetarnej.
Eksport kreuje miejsca pracy, redukując bezrobocie; sprzyja poprawie konkurencyjności przedsiębiorstw i całej gospodarki, równoważy saldo wymiany zagranicznej; powiększa rezerwy dewizowe, a także sprzyja stabilizacji gospodarki. Następstwem rosnącego eksportu jest również zagraniczna ekspansja kapitałowa rodzimych firm. Wszystko to upoważnia do stwierdzenia, że polityka gospodarcza stymulująca eksport jest właściwa, a polityka hamująca eksport - błędna. Odnosi się ono szczególnie do krajów o niskim udziale eksportu w tworzeniu PKB - m.in Polski, gdzie jest on znacznie mniejszy niż w Unii i w Czechach i na Węgrzech.
Stopy NBP a wymiana zagraniczna
Zestawienie zmian realnych stóp procentowych NBP i wartości wymiany zagranicznej (patrz wykresy) prowadzi do łudząco prostej konstatacji: im ostrzejsza polityka pieniężna, tym większy deficyt w obrotach z zagranicą, a im jest ona łagodniejsza, tym saldo handlu zagranicznego kształtuje się korzystniej. Można by więc dojść do wniosku, że gdyby w 1997...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta