VAT od dyrygenta, pisarza i malarza
VAT w UNII
Opodatkowanie praw autorskich
VAT od dyrygenta, pisarza i malarza
1 maja br. podatnikami VAT staną się m.in. pisarze, muzycy, malarze, naukowcy, profesorowie szkół wyższych, fotograficy, kompozytorzy, dyrygenci, aktorzy, reżyserzy, lutnicy, a nawet mimowie. Wszyscy przedstawiciele tych szacownych profesji - po przekroczeniu limitu sprzedaży zwolnionej od podatku - będą musieli złożyć zgłoszenie VAT-R, po czym będą dokumentować swoje usługi fakturami VAT.
Zgodnie z projektem nowej ustawy o podatku od towarów i usług, usługą jest każde świadczenie, które nie jest dostawą, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Oznacza to, że również umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych zostaną po 1 maja 2004 r. opodatkowane VAT.
W związku z tym należy uznać, że dla każdego pisarza, który napisze choć jedną książkę rocznie, i dla każdego zespołu muzycznego, który podpisze choć jedną umowę z wytwórnią na nagranie płyty (a spełnią przy tym przesłanki bycia podatnikiem, z czego jedną z nich jest zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy), zasadniczo powstanie obowiązek podatkowy w VAT.
Prościej z pisarzem
Jeśli chodzi o pisarza, sprawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta