Związek Wypędzonych się zmienił
Związek Wypędzonych się zmienił
(C) AFP Ralph Giordano jest autorem kilkudziesięciu książek, tysięcy artykułów i setek programów telewizyjnych poświęconych analizie okresu narodowego socjalizmu i stosunku do tych czasów w powojennych Niemczech. Urodził się w 1923 roku w Hamburgu. Matka była Żydówką, co stało się przyczyną prześladowań jego rodziny w czasach nazistowskich. Najtrudniejszy okres rodzina przetrwała ukrywając się w piwnicy w Hamburgu. Korzystała z pomocy niemieckich znajomych. Historię swej rodziny Giordano przedstawił w autobiograficznej powieści "Die Bertinis" (Rodzina Bertinich). Od lat mieszka w Kolonii.
Zna pan dobrze Polskę, bywał pan tam wielokrotnie. Wie pan, jak oceniane są w Polsce plany budowy w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Czy przybywa pan do Warszawy, by przekonać Polaków do zaakceptowania tego pomysłu?
Ralph Giordano: Przyjeżdżam, aby wyjaśnić przyczyny tej wielkiej nieufności do projektu Centrum przeciwko Wypędzeniom. Nie działam w imieniu Fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom. Wiem doskonale, do jakiego kraju się udaję. Wiem również, że do powstania nastrojów nieufności przyczynił się Związek Wypędzonych (BdV).
- Jest pan znanym pisarzem, nazywanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta