Zasada bez przyszłości
Zasada bez przyszłości
EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK
Od ponad czterdziestu lat spółdzielcze prawo do lokalu jest związane z członkostwem spółdzielni mieszkaniowej. Ale stosowanie tej zasady wcale nie jest konieczne do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Obowiązujące normy prawne już przewidują rozluźnianie związku między członkostwem a prawem własnościowym.
Kiedy właściwie ma być stosowana zasada związania prawa własnościowego z członkostwem i czy w ogóle ją utrzymywać?
Jednak nieobowiązkowe
Posiadacze własnościowych praw do lokalu nie muszą być członkami spółdzielni, jeżeli je dziedziczą. Art. 17 9 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116); dalej usm) nakłada na nich jedynie obowiązek wyznaczenia spośród siebie pełnomocnika w ciągu roku od dnia otwarcia spadku, by dokonywał czynności prawnych, związanych z wykonywaniem odziedziczonego prawa. Jeśli tego nie zrobią, to na wniosek ich lub spółdzielni sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy takiego przedstawiciela.
Własnościowe prawo do lokalu może więc przysługiwać przez czas nieograniczony jednemu lub kilku spadkobiercom, choćby żaden z nich nie był członkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta