W świetle dnia
W świetle dnia
Właściwa integracja światła dziennego i sztucznego, choć trudna do uzyskania, może zapewnić optymalne warunki pracy. Dzięki rozwojowi techniki możemy zbudować źródła, dające światło zbliżone do naturalnego.
Elżbieta Wrzecionkowska - Większość z nas niewiele uwagi poświęca oświetleniu. Intuicyjnie włączamy je, gdy robi się ciemno, lub zasłaniamy żaluzje, gdy razi nas słońce. Nawet jeśli męczymy się w pracy, to nie kojarzymy tego z oświetleniem. Jak powinno być oświetlone miejsce pracy?
Marian Okoń - Oczywiście, najlepszym i najzdrowszym źródłem świata jest światło dzienne. Z niego powinniśmy przede wszystkim korzystać w czasie pracy. Podczas długich miesięcy zimowych, kiedy wcześnie robi się ciemno, dużą część dnia pracujemy przy sztucznym świetle. Właściwa integracja tych dwóch, odmiennych rodzajów światła, choć trudna do uzyskania, może stworzyć optymalne warunki pracy. Już wiele lat temu opracowano technikę PSALI (Permanent Supplementary Artificial Lighting of Interiors), polegającą na doświetlaniu wnętrz światłem elektrycznym. Technika ta pozwala na dobre oświetlenie wszystkich stref wnętrza oraz, co nie jest bez znaczenia, oszczędność energii w wyniku wykorzystania świata naturalnego. Jest stosowana przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta