Niższą marżę trzeba umieć uzasadnić
Dlaczego organy podatkowe podejrzliwie traktują przeceny towarów
Niższą marżę trzeba umieć uzasadnić
Osoba prowadząca działalność handlową sama decyduje, jakie ceny ma stosować w obrocie gospodarczym. Jednak sprzedaż towarów po cenie niższej niż cena zakupu może wzbudzić podejrzenia przedstawicieli fiskusa.
Przedsiębiorcy często są zmuszeni do sprzedaży towarów poniżej ich pierwotnej wartości. Zniszczone częściowo, np. w wyniku powodzi, czy też uszkodzone podczas transportu towary nadal nadają się do sprzedaży - jednak już po niższej cenie. Cena towarów może też zostać obniżona w związku z tym, że są one bliskie przeterminowania, wyszły z mody czy zakończył się na nie sezon. Na obniżkę może także wpłynąć przeprowadzona przez przedsiębiorcę kalkulacja finansowa. Mówiąc prościej, bardziej opłaca mu się sprzedać towary po niższej cenie, niż nie sprzedać w ogóle.
Czym to grozi
Organy podatkowe mogą jednak zakwestionować sprzedaż towarów handlowych po niższych cenach, twierdząc, iż nie ma to ekonomicznego uzasadnienia. Zarzut zaniżania obrotów może być postawiony zwłaszcza podatnikom prowadzącym również sprzedaż nieudokumentowaną - gdy pracownicy urzędu ustalą, że te same towary sprzedawano po różnych cenach. Przedstawiciele fiskusa mogą wówczas dojść do wniosku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta