Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przetrwać...

19 lutego 2004 | Raporty | BC

Dyrektorzy szpitali o sytuacji śląskiej służby zdrowia

Jak przetrwać...

Rozmowa z Dariuszem Rajczykiem, dyrektorem Szpitala nr 2 w Bytomiu, prezesem Związku Pracodawców ZOZ, Piotrem Trybalskim, dyrektorem Zespolonego Szpitala Rejonowego w Zabrzu, i Stanisławem Wawrzyniakiem, dyrektorem Samodzielnych Publicznych Zakładów Lecznictwa Ambulatoryjnego (ZLA) w Katowicach

DARIUSZ RAJCZYK: O tym, że jest źle, wszyscy wiemy. Dzisiaj z pewnym rozrzewnieniem wspominam rok 1999. Później pieniędzy było już coraz mniej. W ubiegłym roku wartość kontraktów drastycznie spadła, o kilkanaście procent. Dlaczego rok 2004 budzi tak wielkie niepokoje? Bo pomimo że wartościowo kontrakty są na takim samym poziomie jak w 2003, to system punktowy budzi obawy. Po pierwsze dlatego, że Śląsk potraktowano w sposób szczególny, gdyż każdy punkt procedury medycznej wyceniono na 9,25 zł, tymczasem w innych województwach kosztuje on 10 zł lub jeszcze więcej.

RZ: Jakie przytaczano argumenty na tę niższą wycenę?

DARIUSZ RAJCZYK:... że na Śląsku jest bardzo dużo zakładów opieki zdrowotnej. Tak właśnie nam odpowiadano. Poza tym katalog procedur nie zawiera wielu z nich. Czy wobec tego niektóre zabiegi przestaną być wykonywane?

PIOTR TRYBALSKI: To sprawi, że albo trzeba będzie oszukiwać system, a więc udzielać pacjentowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3156

Spis treści
Zamów abonament