Można żądać później
Zwrot VAT związany z zakupem środka trwałego
Można żądać później
Zakup przez podatnika środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest w ustawie o VAT traktowany preferencyjnie, co wyraźnie widać w przepisach regulujących zwrot różnicy podatku (art. 21). Jeśli wysokość zwrotu różnicy pomiędzy VAT naliczonym a należnym jest uzasadniona nabyciem składników majątku podlegających amortyzacji, nie obowiązują ograniczenia tego zwrotu, o których mowa w art. 21 ust. 2a ustawy (wprowadzającym wymóg uregulowania należności wynikających z faktur) i w art. 21 ust. 4 (ograniczającym zwrot do wysokości kwoty równej 22 proc. całości obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka podstawowa).
Zamiast do zwrotu - do przeniesienia
Jeżeli więc za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym i ma ona związek z zakupem np. środków trwałych, to podatnikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta