Tezeusz w Luksemburgu
Tezeusz w Luksemburgu
EDMUND PIETRZAK
Dyskutowana od lat kwestia: szybko czy powoli zmierzać do strefy euro, wydaje się obecnie trochę sztuczna. Teraz ważniejsza jest inna sprawa: kiedy to będzie możliwe. Dlatego ucieszyłem się z tekstu "Ucho igielne" ("Rz" z 21 lutego) autorstwa prof. Andrzeja Sławińskiego, członka nowej RPP.
Ucieszyłem się przede wszystkim dlatego, że ten tekst - pierwsza większa publiczna wypowiedź któregokolwiek z członków nowej RPP - odnosi się do kluczowego problemu gospodarczego w najbliższych 6 - 10 latach, a mianowicie, wprowadzania Polski do strefy euro. Jest to jednocześnie jedno z dwóch (obok konstytucyjnego zobowiązania dbałości o stabilność cen) najważniejszych zadań nowej Rady Polityki Pieniężnej. Taki pogląd miałem okazję przedstawiać podczas przesłuchań kandydatów do RPP na forum Senatu RP 14 stycznia 2004 roku, odpowiadając na 43 pytania senatorów: siedem z nich dotyczyło właśnie różnych aspektów wstępowania Polski do strefy euro.
Po drugie, ucieszyłem się dlatego, że "Ucho igielne" trafnie analizuje jeden z dwóch najważniejszych aspektów wstępowania Polski do strefy euro, a mianowicie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta