Bez euforii i iluzji
Program rozszerzania Unii według niemieckich socjaldemokratów
Bez euforii i iluzji
W ubiegłorocznej kampanii wyborczej niemieckich socjaldemokratów polityka zagraniczna nie odgrywała większej roli. Przewodniczący SPD iówczesny kandydat na kanclerza Rudolf Scharping oraz jego towarzysze koncentrowali się na problemach wewnętrznych kraju, walce zbezrobociem i gospodarczymi skutkami zjednoczenia Niemiec oraz na sprawach socjalnych. Wybory zbiegły się z przewodnictwem RFN w Unii Europejskiej i w tym kontekście najczęściej dochodziło do ostrych kontrowersji między socjaldemokracją i chadecją. Podczas gdy rząd federalny wyrażał swoje poparcie dla rozszerzenia Unii na kraje Europy Środkowej, czołowi politycy SPD na forum Bundestagu poddawali ostrej krytyce europejską politykę Helmuta Kohla i Klausa Kinkla, podkreślając, że przesunięcie Unii na wschód będzie się odbywać kosztem europejskiego podatnika.
Rzecznikami poglądu, by rozszerzenie Unii odłożyć na daleką przyszłość byli zwłaszcza szef frakcji SPD w Bundestagu Hans-Ulrich Klose i ekspert ds. Europy Heidemarie Wieczorek-Zeul. Również sekretarz generalny partii Günter Verheugen, minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni Scharpinga, przeciwstawiał się -- jak to wtedy nazywano w kołach socjaldemokratycznych -- "rozdymaniu" Europy.
Polityka zagraniczna od wielu lat odgrywała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta