Usprawiedliwiony przymus
Z europejskiej wokandy
Usprawiedliwiony przymus
Obowiązek oddania przez więźnia moczu do badania, pod groźbą kary dyscyplinarnej w wypadku odmowy, nie jest poniżający, a ochrona porządku i zapobieganie przestępstwom może usprawiedliwiać ingerencje dalej idące wobec więźnia niż osoby na wolności.
A. B. siedzi w więzieniu La Stampa w Lugan. Skazano go na siedemnaście lat za udział w zabójstwie jednego z rzymskich sędziów oraz napady z bronią w ręku. Naczelnik więzienia zarządził okresowe badania moczu więźniów. Za odmowę stosowano sankcje dyscyplinarne. A. B. odwołał się od tego zarządzenia do Departamentu Sprawiedliwości kantonu Tessin. Oddalono je z uzasadnieniem, że badania są środkiem zwalczania narkomanii wśród więźniów. Dwa dni po otrzymaniu odpowiedzi A. B. odmówił oddania moczu do badania. Wystąpił ze skargą prawa publicznego do Trybunału Federalnego. Bez rezultatu.
Zdaniem A. B. obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta