Konieczna jest korekta strategii rozwoju sił zbrojnych
Pieniądze dla wojska
Konieczna jest korekta strategii rozwoju sił zbrojnych
Paweł Nowak
Osiągnięcie harmonii między rozbrojeniem, bezpieczeństwem i kosztami jest rzeczą trudną, często wręcz niemożliwą. Nie dotyczy to wyłącznie Polski, ale praktycznie całego świata. Kiedyś mówiło się o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa państwa bez względu na ponoszone koszty. Życie zweryfikowało ten pogląd i w latach osiemdziesiątych wyraźnie było już widać upadek tej teoriii. Jak się okazało, społeczeństwo nie godzi się z tym, zwłaszcza gdy musi wyrzec się pewnych dogodności, gdy musi płacić zwiększone podatki, ajuż na pewno nie wtedy, gdy rośnie bezrobocie i maleją świadczenia socjalne państwa. Taka właśnie sytuacja doprowadziła do
zmniejszenia budżetu resortu obrony,
który od 1986 roku zmalał aż o blisko 60 procent w cenach porównywalnych, co z kolei spowodowało zredukowanie sił zbrojnych o ponad 40 procent. Nie towarzyszyło temu stosowne zmniejszenie terenów i obiektów wojskowych, które mają niewątpliwy wpływ na wielkość kosztów utrzymania wojsk. W efekcie mamy do czynienia z wyraźną dysproporcją między zredukowanym stanem osobowym wojska a jego znacznie mniej ograniczoną infrastrukturą.
Problemem naszych sił zbrojnych był corocznie obniżany budżet, który wymuszał podejmowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta