Podsłuch telefoniczny w Wielkiej Brytanii
Podsłuch telefoniczny w Wielkiej Brytanii
W wyniku orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym uznał on, że istniejące w Wielkiej Brytanii regulacje prawne dotyczące możliwości posługiwania się podsłuchem telefonicznym są niejasne, dając w ten sposób możliwość dowolnej interpretacji, państwo to wydało ustawę o przechwytywaniu informacji.
Orzeczenie to, z 2 sierpnia 1984 r. w sprawie Malone przeciwko Wielkiej Brytanii (A. 82) , dotyczyło podsłuchu rozmów telefonicznych i wydania policji zapisów rejestrujących rozmowy w związku ze śledztwem w sprawie karnej.
Trybunał uznał, iż brytyjskie regulacje prawne dotyczące możliwości posługiwania się podsłuchem były niejasne, mogły być więc różnie interpretowane, nie dając wymaganej pewności prawnej. Orzekł, iż "prawo Anglii i Walii nie określa wystarczająco jasno zakresu i sposobu korzystania ze swobody przyznanej władzom publicznym. Brak więc choćby minimalnej ochrony prawej, do której uprawnieni są obywatele zgodnie z zasadą rządów prawa w demokratycznym społeczeństwie". Doszło do naruszenia art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantującego każdemu prawo do poszanowania życia prywatnego i korespondencji.
W wyniku tego wyroku parlament brytyjski przyjął w 1985 r. ustawę o przechwytywaniu informacji (the Interception of Communications Act) , która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta