Śmierć (nie) świadomości
Śmierć (nie) świadomości
Ryzyko przedwczesnej śmierci zależy nie tylko od skłonności genetycznych i zanieczyszczenia środowiska. Jak wykazują prowadzone od wielu lat badania naukowe w krajach rozwiniętych, znaczny wpływ na długość życia i podatność na choroby mają takie "czynniki" społeczne, jak wykształcenie, status społeczny, warunki mieszkaniowe, dochody, a nawet stan cywilny! Świadczy o tym raport opublikowany niedawno przez Zakład Antropologii PAN we Wrocławiu, a także inne publikacje, jakie ukazały się m. in. we Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Trudno w to uwierzyć, bo w ludziach zakorzenione jest przekonanie, że wszyscy pod jednym względem są równi: właśnie pod względem śmierci. Tymczasem okazuje się, że o zdrowiu i życiu decyduje nie tylko biologia, ale także styl życia oraz warunki materialne. Każdy musi umrzeć. To oczywiste. Między bajki można jednak włożyć wszelkie opowieści o różnego rodzaju eliksirach młodości, lepiej pamiętać o uwarunkowaniach społecznych, poziomie opieki medycznej i częstych wizytach u lekarza.
Z badań polskich uczonych wynika, że im kto ma wyższe wykształcenie, tym bardziej racjonalnie się odżywia, dba o higienę, uprawia sporty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta