Ustępowanie to droga donikąd
Ustępowanie to droga donikąd
Jak pan ocenia proces integrowania się Słowenii z europejskimi i światowymi strukturami, z organizacjami politycznymi, gospodarczymi?
Słowenia pod względem kulturowym zawsze była krajem środkowoeuropejskim. Tylko "na chwilę", poprzez swą obecność w jugosłowiańskiej federacji, powiązała się z Bałkanami. Po wyjściu z Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i utworzeniu samodzielnego państwa bardzo szybko udało się nam zmienić swój wizerunek oraz zdystansować się w stosunku do tej straszliwej wojny w Bośni, do konfliktu serbsko-chorwackiego w Krajinie.
Wziąwszy pod uwagę fakt, że Słowenia rozpoczęła "samodzielne życie międzynarodowe" dopiero w połowie 1991 roku, możemy być -- sądzę -- usatysfakcjonowani nawiązanymi już kontaktami, przynależnością do europejskich i światowych organizacji, naszą pozycją, opinią o nas. W procesie integrowania się z międzynarodową wspólnotą jesteśmy bardziej zaawansowani od pozostałych państw powstałych po rozpadzie byłej Jugosławii. Naszym pierwszoplanowym celem jest zbliżenie się, a następnie wejście do Unii Europejskiej i NATO. Słowenia już aktywnie uczestniczy w programie "Partnerstwo dla pokoju".
Pragniemy zacieśniać współpracę z Grupą Wyszehradzką oraz z państwami należącymi do strefy wolnego handlu CEFTA. Jest to dla Słowenii bardzo ważne. Jesteśmy bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta