Spór w cieniu "Sądu Ostatecznego"
Franciszkanie czy Muzeum Narodowe
Spór w cieniu "Sądu Ostatecznego"
Gdańska prowincja ojców franciszkanów konwentualnych pragnie odzyskać swój dawny, utracony przed ponad 400 laty klasztor. Sprawa ta wzbudza wiele emocji, gdyż czteroskrzydłowy gmach z ciemnej cegły przy ulicy Toruńskiej 1 w Gdańsku, o którego przejęcie ubiegają się franciszkanie, jest siedzibą Muzeum Narodowego. Wniosek zakonu będzie rozpatrzony 28 marca przez Komisję Majątkową przy Urzędzie Rady Ministrów.
Klasztor
-- Nigdy nie zrezygnowaliśmy z ubiegania się o naszą własność -- powiedział o. Piotr Grajper, ekonom prowincji gdańskiej. -- Przeciwnicy oddania budynku nie mają żadnych historycznych argumentów na to, że klasztor nie należy się franciszkanom.
O. Grajper pokazuje opasłe teczki dokumentów świadczących o tym, że zakon nigdy nie pogodził się z utratą kościoła i klasztoru. Są tu kopie rękopisów z czasów Zygmunta Starego, petycje franciszkanów do Augusta II, dokumenty z lat 40. i wycinki z prasy. Budowany w latach 1419--1555 zespół kościoła św. Trójcy i klasztoru franciszkanów ufundowany został przez bogatych mieszczan gdańskich. Jednakże w roku ukończenia prac budowlanych zakonnicy, podobnie jak inni duchowni katoliccy, musieli opuścić protestanckie już wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta