Popyt ciągnie ceny w górę
Gospodarka zasobami drewna
Popyt ciągnie ceny w górę
Drewna na świecie nie brakuje, ale przemysł celulozowo- papierniczy rządzi się swoimi własnymi prawami i cyklami koniunkturalnymi, które powtarzają się z regularnością sześcio-, siedmioletnią. Obecną koniunkturę napędzili Amerykanie, doprowadzając od wiosny ub. r. do szybkiego wzrostu popytu na opakowania papierowe i tekturowe.
Za kilka miesięcy koniunktura osiągnie po raz kolejny szczyt. Od jesieni ceny celulozy zatrzymają się i zapewne zaczną się obniżać. Ale czy poprawi to sytuację krajowych wydawców, producentów papieru, papierowych opakowań itd? Nie zapobiegnie importowi około 4 mln
msześć. drewna zaplanowanego w br. przez przemysł celulozowo-papierniczy i drzewny. W ostatnim półwieczu i w okresie międzywojennym eksportowaliśmy drewno. Zapoczątkowanie importu może oznaczać pogłębienie kryzysu w polskiej gospodarce zasobami drewna.
Stan posiadania
Pod względem zalesienia z ponad 8, 5 miliona hektarów lasów Polska zajmuje 16 miejsce w Europie. Średnie zalesienie w krajach europejskich wynosi 32 proc. Ze wskaźnikiem 27, 9 proc. plasujemy się znacznie poniżej średniej. Po rabunkowych zniszczeniach drzewostanów w czasie ostatniej wojny przybyło w kraju 2, 2 mln ha lasów. Zalesień dokonano głównie w latach 60. , kiedy to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta