Wyzwania związane ze zwiększoną konkurencją
Wyzwania związane ze zwiększoną konkurencją
AUGUSTO LOPEZ-CLAROS
Rozszerzenie Unii Europejskiej o dziesięć nowych krajów stanowi zakończenie najbardziej imponującego rozdziału w procesie przebudowy państwa, z jakim mieliśmy do czynienia w najnowszej historii gospodarczej.
Rozszerzenie UE będzie oznaczało integrację 25 państw, w których poziom dochodu narodowego per capita jest bardzo różny. W krajach postkomunistycznych Europy Środkowej i Wschodniej średni poziom PKB per capita nie przekracza 35 proc. średniej unijnej i poziom rozwoju (określany przez poziom produktywności, stabilność otoczenia makroekonomicznego, efektywność instytucji realizujących politykę gospodarczą, stabilność otoczenia prawnego) postrzegany jest jako wyraźnie niższy niż u obecnych członków UE. Osiągnięcie przez kraje wstępujące do UE wskaźników na poziomie unijnym będzie wymagało czasu i prowadzenia przez nie rozsądnej polityki, uwzględniającej znaczne zwiększenie inwestycji kapitałowych i rozwoju kapitału ludzkiego oraz transfer technologii i zasobów finansowych z Unii do tych państw.
Na pewno, w ciągu ostatniej dekady nowo wstępujące do Unii Europejskiej kraje dokonały imponującego przekształcenia swoich systemów ekonomicznych w gospodarkę rynkową. Szeroki zakres reform dotyczących liberalizacji cen i handlu, likwidacja barier w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta