Urzędnicy ujawniają swoje majątki
Urzędnicy ujawniają swoje majątki
- Kto składa oświadczenia
- Jak wypełniać formularz
- Najczęstsze błędy w 2003 r.
- Majątek punkt po punkcie
Jeszcze tylko pięć dni zostało samorządowcom na złożenie oświadczeń majątkowych. To już drugi rok obowiązkowej przejrzystości. Ubiegłoroczna akcja ujawniania majątków przebiegała pod znakiem spóźnień i błędów. W tym roku pierwszy raz możliwe będzie porównanie zmian w stanie posiadania radnych i urzędników samorządowych.
Zapewne sposobność wykorzystają lokalne media i sprawdzą, kto i jak się na urzędzie wzbogacił. Także urzędy skarbowe będą mogły skrupulatniej sprawdzić, czy posiadane mienie ma pokrycie w uzyskiwanych dochodach.
Jawne i dostępne w Internecie deklaracje majątkowe przewidziane w ustawach samorządowych to antykorupcyjny probierz dla osób pełniących lokalne funkcje publiczne. Oprócz samorządowców obowiązek ujawniania majątków dotyczy tylko parlamentarzystów. Natomiast oświadczenia, których nie ujawnia się opinii publicznej, muszą składać m.in. sędziowie i prokuratorzy, celnicy, wyżsi urzędnicy skarbowi, komornicy, dowódcy jednostek wojskowych, wysocy urzędnicy państwowi, kontrolerzy NIK.
Obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta