Czy inwalida może się zatrudnić
Czy inwalida może się zatrudnić
Niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli zwrócił uwagę na problem prowadzenia działalności zarobkowej przez osoby mające zmniejszoną zdolność wykonywania pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Wiąże się z tym sprawa zapowiedzianej weryfikacji uprawnień do tzw. rent inwalidzkich, stanowiącej jedną z ważniejszych części programu racjonalizacji wydatków społecznych.
Trzeba przypomnieć, że w prawie pracy i zabezpieczenia społecznego używa się różnych określeń na opisanie stanu zdrowia osoby, powodującego zmniejszoną zdolność do wykonywania przez nią zatrudnienia. Mówi się o grupie inwalidztwa, rodzaju niezdolności do pracy i kategorii niepełnosprawności.
Niżej przedstawimy możliwości zarobkowania osób formalnie uznanych za niezdolne do pracy.
Grupy inwalidzkie
W powojennej Polsce pojęcie inwalidztwa zostało wprowadzone przepisami dekretu z 25 czerwca 1954 r. wraz z nowym systemem emerytalno-rentowym, a następnie przejęte przez ustawę z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. nr 40, poz. 267 z późn. zm.). Przewidywała ona trzy grupy inwalidztwa:
- do I grupy mogły być zaliczone osoby całkowicie niezdolne do wykonywania pracy i ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta