Rachunek sumienia przedsiębiorcy
Rachunek sumienia przedsiębiorcy
RAFAŁ HAŁABURA
Nasi przedsiębiorcy powinni zweryfikować swoje dotychczasowe praktyki gospodarcze, w tym zawarte umowy handlowe, pod kątem prawa ochrony konkurencji, i to zarówno wspólnotowego, jak i polskiego.
Z dniem akcesji zaczną ich obowiązywać wspólnotowe akty prawne dotyczące ochrony konkurencji. Wiele regulowanych przez nie instytucji już zostało wprowadzonych do naszego systemu prawnego, dlatego są znane. Jednocześnie należy się spodziewać, iż skutkiem integracji będzie zdecydowany wzrost znaczenia tego prawa w polskim obrocie gospodarczym. Zwiększy się bowiem skuteczność jego egzekucji. Tendencję tę wzmocni nowelizacja polskiej ustawy, która przewiduje m.in. znaczący wzrost kar - mogą wynosić (w euro) nawet 10 tys. razy więcej. Do tej jakościowej zmiany trzeba dobrze się przygotować.
Dwa systemy
Wspólnotowe prawo ochrony konkurencji (dalej: wpok) ma na celu ochronę przedsiębiorców i konsumentów przed negatywnymi skutkami działań innych przedsiębiorców, które mają na celu ograniczenie wolnej gry rynkowej. Dotyczy to porozumień handlowych, praktyk związanych z dominującą pozycją na rynku, a także wszelkiego rodzaju połączeń i przejęć. Wpok reguluje nie tylko kwestię porozumień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta