Danina od nieistniejącego spadku
Danina od nieistniejącego spadku
Jeśli po wydaniu decyzji ustalającej lub określającej podatek wyjdą na jaw okoliczności przesądzające, że się on nie należy, droga do wyjścia z takiej sytuacji prowadzi przez wznowienie postępowania. Błędem jest szukanie rozwiązania w przepisach pozwalających na umorzenie podatku - uznał Sąd Najwyższy.
Sprawa trafiła na wokandę SN wskutek rewizji nadzwyczajnej prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zakwestionował on błędny wyrok tego sądu w sprawie Jana F., jedynego spadkobiercy Marii F. W lipcu 1995 r. urząd skarbowy wydał decyzję ustalającą podatek spadkowy. Wedle arkusza wymiarowego jedynym składnikiem majątkowym podlegającym temu podatkowi był budynek wielomieszkaniowy położony przy jednej z ulic warszawskiego Mokotowa na gruncie będącym własnością skarbu państwa. Podatek, jaki miał zapłacić Jan F., wnosił 31 140,30 zł.
Prezydent się nie zgadza
Na wniosek podatnika urząd skarbowy wydał 20 sierpnia 1996 r. decyzję o rozłożeniu tego podatku na raty. Ponieważ Jan F. w ciągu trzech lat spłacił tylko niewielką część tego, co wynikało z decyzji o wymiarze podatku, urząd skarbowy wydał kolejną decyzję stwierdzająca wygaśniecie decyzji o rozłożeniu zapłaty podatku na raty. Jednakże na wniosek podatnika wydał następną decyzję o rozłożeniu na raty pozostałej części podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta