Nowa oferta banków
Skąd środki na projekty współfinansowane przez UE
Nowa oferta banków
Najważniejsze potrzeby samorządów wiążą się obecnie z koniecznością zgromadzenia pieniędzy na inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych. Środki na nie będą w dużej mierze pochodziły z kredytów bankowych i pożyczek. Stąd też coraz więcej banków oferuje gminom długookresowe finansowanie, mimo że, jak przyznają, nie jest to klient, który przynosi duże zyski.
Samorządy pracują nad projektami, które umożliwią im wykorzystanie środków z Unii Europejskiej. Plany mają ambitne, ale też ich potrzeby inwestycyjne są duże. Według analiz Dexia Kommunalkredit Holding, aby osiągnąć poziom rozwoju infrastruktury zgodny z dyrektywami Komisji Europejskiej, konieczne są w Polsce inwestycje w wysokości 50 mld euro, a żeby osiągnąć przeciętny standard "starych" krajów UE - aż 150 mld euro. W latach 2004 - 2006 samorządy mają otrzymać tylko z funduszy strukturalnych przyznanych Polsce około 2,9 mld zł. I chociaż mogą uzyskać refundację nawet do 75 proc. wartości projektu, to jednak najpierw muszą pokryć koszty w 100 procentach.
Finansowanie i doradztwo
Jednostki samorządu terytorialnego już od jakiegoś czasu oszczędzają, ale i tak nie obędzie się bez finansowania zewnętrznego. Samorządowcy będą wspierać się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta