Polski rząd woli drogi cukier
Polski rząd woli drogi cukier
Komisja Europejska proponuje radykalną liberalizację rynku cukru, dzięki której jego ceny w sklepach mogłyby spaść przynajmniej o jedną trzecią. Polskie władze zamierzają jednak zablokować zmiany ze względu na zagrożenie dla dochodów rolników i cukrowni.
Konsumenci słabsi od producentów
- Mamy nadzieję, że rząd polski pamięta o tym, iż każde obniżenie limitu produkcji cukru oznacza dla naszego kraju straty. Poniosą je również plantatorzy buraków cukrowych, którym obniżenie cen skupu buraków zamierza się rekompensować tylko w połowie. Zapowiadana reforma rynku cukru w szczególnie trudnej sytuacji postawi przemysł polski, który akurat przechodzi proces kosztownej restrukturyzacji. Uzasadnianie reformy obniżeniem cen cukru i produktów go zawierających jest tylko częściowo prawdziwe - przekonuje Adam Koziołek, przedstawiciel niemieckiego koncernu Nordzucker w Polsce.
- Ze wstępnej analizy propozycji Brukseli wynika, że dla Krajowej Spółki Cukrowej zmiany na tym rynku nie będą, niestety, korzystne - uważa Krzysztof Kowa, prezes Krajowej Spółki Cukrowej SA.
- Proponowane przez komisarza Fischlera cięcia idą za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta