Tradycje winiarskie wracają
Wiosną 2003 roku "Gazeta Lubuska" zainicjowała akcję sadzenia winorośli przy domkach, w ogródkach, na działkach i plantacjach. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania!
Tradycje winiarskie wracają
FOT. (C)MARCIN ŁOBACZEWSKI
W najlepszym okresie - na przełomie XVIII i XIX wieku - w Lubuskiem było ponad 4 tysiące winnic. Do ważniejszych ośrodków uprawy winorośli obok Zielonej Góry należały Gubin i Krosno Odrzańskie. Na mniejszą skalę winorośl uprawiano w Świebodzinie, Lubsku, Sulechowie, Cigacicach, Bytomiu Odrzańskim, Kargowej, Czerwieńsku, Kożuchowie i Solnikach. Winnice znajdowały się także w pobliżu Gorzowa Wlkp., Marcinowic, Małyszyna i Wiepszyc.
Przywrócić tradycję
Ideą przewodnią akcji, którą przez blisko rok prowadziłem w "Gazecie Lubuskiej", było przywrócenie na Środkowym Nadodrzu liczącej około 800 lat tradycji uprawy winorośli i tym samym odrodzenie lubuskiego winiarstwa. Chodziło nie tylko o zainicjowanie powstania plantacji winorośli i budowy małych winiarni. Chciałem, aby akcja dała impuls do powstawania restauracji i hotelików dla osób odwiedzających te tereny. Myśląc o przywróceniu tradycji, uważałem, że powinno się to wiązać z powstawaniem nowych miejsc pracy, uruchomieniem produkcji regionalnego wina lubuskiego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta