Godziwa rekompensata
Godziwa rekompensata
Już 90 proc. zabużan zrealizowało w pełni swoje prawo do zaliczenia wartości majątków pozostawionych poza granicami kraju na poczet ceny nieruchomości kupowanej od państwa. Pozostawienie więc pozostałym 10 proc. zainteresowanych możliwości otrzymania jedynie 15 proc. tej wartości (i to nie więcej niż 50 tys. zł) narusza rażąco zasadę równości wobec prawa.
Tak najkrócej można określić główny zarzut, jaki grupa posłów Platformy Obywatelskiej sformułowała we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego pod adresem ustawy z grudnia 2003 r. regulującej kwestie mienia zabużańskiego i nazywanej w skrócie ustawą o prawie do zaliczania.
Platforma w gruncie rzeczy zaskarżyła całą ustawę. Obawiając się jednak, że taki wniosek może nie wywołać pożądanego skutku - sformułowała alternatywnie konkretne zarzuty wobec dziewięciu przepisów tej ustawy oraz jednego z artykułów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.
Co na to konstytucja
Czy państwo prawa może uzależniać uprawnienia do zaliczenia wartości pozostawionego za granicą mienia od posiadania przez właścicieli tych nieruchomości i ich spadkobierców obywatelstwa polskiego i stałego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta