Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można żądać bohaterstwa

10 lipca 2004 | Plus Minus | AJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

MIĘDZY ANTYSEMITYZMEM A LUDOBÓJSTWEM

Nie można żądać bohaterstwa

RYS. JANUSZ KAPUSTA

Rz: Trwa oczyszczająca dyskusja na temat stosunków polsko-żydowskich, zwłaszcza z czasów drugiej wojny światowej. Czy tak zwane szmalcownictwo (szantaże i donosy), które pan badał, nie jest równie bolesne jak Jedwabne?

ANDRZEJ KRZYSZTOF KUNERT: Uważam, że ta debata wprowadziła niestety w niektórych środowiskach sporo zamieszania. I tym trudniej jest obecnie mówić o "ciemnym marginesie" postaw i zachowań społeczeństwa polskiego pod okupacją niemiecką. Uwaga powyższa dotyczy, rzecz jasna, także bolesnych spraw kolaboracji, współpracy z okupantem, zdrady, szmalcownictwa itp. Nie można bowiem badać ani opisywać jakichkolwiek zjawisk - zwłaszcza negatywnych - okresu okupacji i konspiracji bez znajomości bardzo złożonego kontekstu ówczesnych realiów historycznych, a z tym nie jest najlepiej. Nie można poruszać się w rzeczywistości jakby wirtualnej.

Andrzej Krzysztof Kunert (1952), historyk dziejów najnowszych Polski, autor i redaktor kilkudziesięciu publikacji książkowych, m.in.: "Ilustrowanego przewodnika po Polsce podziemnej 1939 - 1945"; "Polacy - Żydzi. Polen - Juden. Poles - Jews. 1939 - 1945. Wybór źródeł"; "Żydzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3274

Spis treści
Zamów abonament