Peryferyjny kapitał
Peryferyjny kapitalizm
Rz: Rosja osiąga dziś znakomite rezultaty ekonomiczne. Ale jednocześnie rodzi się coraz więcej obaw dotyczących kierunku rozwoju politycznego?
GRIGORIJ JAWLIŃSKI: Dla nikogo nie jest tajemnicą, że obecny rosyjski wzrost gospodarczy jest w 75 procentach rezultatem dobrej koniunktury na rynkach naftowych i wysokich cen surowców energetycznych. Ożywieniu gospodarczemu pomogła również dewaluacja rubla, dokonana w wyniku krachu finansowego 1998 roku. Oba te czynniki stały się lokomotywą rozwoju. Problem polega na tym, że jakość tego wzrostu jest bardzo niska - nie stał się on podstawą modernizacji społeczeństwa i gospodarki. Reformy zostały zablokowane, między innymi w oświacie, służbie zdrowia, armii, gospodarce komunalnej...
Prezydent Władimir Putin zapowiada wielką modernizację Rosji, tyle że przy użyciu innych metod niż stosowane w latach 90.
W Rosji istnieje przepaść między słowami i praktyką. Retoryka prezydenta jest słuszna, ale to tylko słowa. Rzeczywistość wygląda inaczej. Nic się nie zmienia, w gruncie rzeczy mamy do czynienia ze stagnacją. Jest wzrost, a rozwoju brak.
Rosja zwykle rozpoczynała modernizację przy niskich cenach ropy i natychmiast ją hamowała, gdy koniunktura się zmieniała.
To prawda, olbrzymie zasoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta