Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żołnierze wyklęci

10 lipca 2004 | Plus Minus | GM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PODZIEMIE ANTYKOMUNISTYCZNE 1944 - 1957

Żołnierze wyklęci

Por. Henryk Jastrzębski "Bohun", "Zbych", dowódca oddziału PAS NZW operującego na terenie Powiatu Łomża Południowa przyjmuje raport (z lewej)

Fotografie z albumu "Żołnierze wyklęci" (Oficyna Wydawnicza Wolumen, 1999)

GRZEGORZ MOTYKA

Wśród tematów historycznych, które budzą duże zainteresowanie, znajduje się kwestia działalności polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Temat przez wiele lat zakłamany i przemilczany, po 1989 r. szybko stał się popularny wśród historyków. Właśnie ukazała się książka Sławomira Poleszaka "Podziemie antykomunistyczne w Łomżyńskiem i Grajewskiem (1944 - 1957)".

Problematyka antykomunistycznego podziemia stała się, jeśli można tak powiedzieć, wręcz modna, szczególnie wśród badaczy młodego pokolenia. Nie ma w tym nic dziwnego: partyzanci, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej wybrali dalszą walkę albo zostali do niej zmuszeni komunistycznymi represjami, są bowiem niemal idealnym ucieleśnieniem wizji romantycznych bohaterów, "żołnierzami wyklętymi", którzy "na stos" rzucili swoje młode życie. W kolejnych pracach opracowywane są dzieje partyzantki w poszczególnych regionach. Wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3274

Spis treści
Zamów abonament