Pochwała piękna istnienia
Pochwała piękna istnienia
"Mój życiorys jest jednym z najdziwniejszych, na jakie udało mi się natrafić. Brak mu co prawda jasności moralitetu, jak u Josifa Brodskiego, który przerzucał nawóz widłami w sowchozie pod Archangielskiem, a parę lat później zbierał wszelkie zaszczyty, łącznie z Nagrodą Nobla. Nie brak mu jednak podobieństw do baśni o głupim Jasiu, bo trzeba było nie lada głupoty, żeby postąpić inaczej niż moi koledzy z literackiego środowiska i uciec na przekonany o swojej dekadencji Zachód. Niebezpieczeństwa takiej ucieczki dobrze ujmuje zastosowana do zimnej wojny cytata z Szekspira: 'Biada podrzędnym istotom, / które wchodzą między ostrza potężnych szermierzy" - napisał Czesław Miłosz w "Innym abecadle".
Poeta urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach nad Niewiażą na Litwie. Jego ojcem był Aleksander Miłosz, inżynier dróg i mostów, matką - Weronika z Kunatów, której to rodziny Szetejnie były dziedzicznym majątkiem.
Uczeń wileńskiego gimnazjum
(c) WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE
We wczesnym dzieciństwie podróżował z rodzicami do azjatyckiego Krasnojarska w związku z powołaniem ojca do rosyjskiej armii. Jako sześciolatek mógł w Rżewie przyjrzeć się rewolucji październikowej. Od 1918 r. znów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta