Wyroki nie zawsze powszechnie obowiązujące
Wyroki nie zawsze powszechnie obowiązujące
Rz: Zgodnie z ustawą zasadniczą wyroki Trybunału Konstytucyjnego są powszechnie obowiązujące. Stosować je muszą więc wszyscy. Tymczasem ciągle słychać, że Sejm spóźnia się z poprawianiem zdyskwalifikowanych przepisów, a sądy nie chcą respektować pewnych orzeczeń. Jak to możliwe?
MAREK SAFJAN: Rzecz w tym, że wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego bywa czasem skomplikowane. Nie zawsze wystarczy po prostu usunąć niezgodny z konstytucją przepis z systemu prawa, czy - jak to mówią prawnicy - z obrotu prawnego. Często wykonanie wyroku wymaga interwencji ustawodawcy. W przeciwnym wypadku powstanie luka prawna, która powoduje, że wyrok nie spełnia oczekiwanej roli.
Toteż najważniejszym adresatem wyroków Trybunału jest w zasadzie Sejm.
Nie tylko. Parlament wykonuje orzeczenia TK poprzez działanie prawodawcze, sądy - poprzez stosowanie ich jako podstawy własnych rozstrzygnięć. Ale rozstrzygnięcia TK mają przede wszystkim znaczenie dla obywateli, w tym tych, którzy na ich podstawie ubiegają się np. o zmianę wyroku w ich własnych sprawach osądzonych na podstawie niezgodnych z konstytucją przepisów. Trybunał jednak sam nie poprawia treści złych przepisów. Kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta