Uwaga na stopy profesora Wicksella
Uwaga na stopy profesora Wicksella
Ekonomiści od dawna zastanawiają się nad pytaniem: jaki powinien być poziom stopy procentowej, żeby łączny popyt w całej gospodarce rósł przy pełnym wykorzystaniu jej potencjału wytwórczego i przy utrzymaniu stabilności cen. Wielu uczonym marzyło się stworzenie formuły kosztu pieniądza, która uchroni gospodarkę z jednej strony przed pojawieniem się zbędnych mocy produkcyjnych i wyhamowaniem wzrostu, a z drugiej - przed zbyt szybkim zwiększeniem łącznego popytu i groźbą podwyższonej inflacji.
Największy wkład w fundamenty tego kierunku myślenia wniósł wybitny ekonomista szwedzki Knut Wicksell, którego najważniejsze prace powstały w ostatniej dekadzie XIX wieku i od 1900 roku przyniosły mu profesurę uniwersytetu w Lund. To w pracach Wicksella pojawiły się takie pojęcia jak "stopa rzeczywista", "stopa normalna" i "stopa naturalna". Do dziś są one obecne w języku ekonomii, choć ich znaczenie bywa trochę inne niż zakładał ich twórca, a czasem towarzyszy im dodatkowe pojęcie: "stopa neutralna".
Sam Wicksell ujmował rzecz następująco: "Ten, kto zapożycza się, biorąc pieniądze na procent, z reguły nie czyni tak, by je trzymać, lecz by przy pierwszej sprzyjającej okazji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta