Kartka do końca zapisana
Kartka do końca zapisana
Kalifornia, 1985 rok
(c) ANDRZEJ MIŁOSZ
Będę tu wspominał po śmierci Czesława Miłosza moje z nim osobiście najważniejsze spotkania. Pierwsze z nich było spotkaniem z poezją tomu "Ocalenie", którego kilkaset chyba egzemplarzy odkryłem w roku 1952 w gmachu dawnej Biblioteki Krasińskich przy ul. Okólnik w Warszawie, który służył wtedy jako składnica niezinwentaryzowanych druków Biblioteki Narodowej.
Zniszczony przez Niemców gmach, w którym spłonęły rękopiśmienne i drukowane skarby polskiej kultury, miał już z powrotem dach, okna i drzwi, ale ściany były w stanie surowym. Właśnie pod ściany, do piwnic, na paradne schody zwalano stosy wszelkich uratowanych książek i czasopism, przejmowane transporty rabowanych w ostatnich dniach wojny przez Niemców starodruków, a potem tzw. księgozbiory podworskie.
Dzień w dzień ok. godziny 11.00 zjawiał się "na Okólniku" kustosz Stanisław Piotr Koczorowski i ja jako jego asystent. Wieloletni dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu, a potem kustosz Biblioteki Narodowej w czasie wojny i po wojnie, od czytania w złych warunkach stracił wzrok. Jego niesłychaną wiedzę o książkach wykorzystywano przy selekcji materiałów bibliotecznych zmagazynowanych w Bibliotece Krasińskich. Ja, po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta