Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarga na opieszały sąd

21 sierpnia 2004 | Poradniki Rzeczpospolitej | AŁ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

p.c4 {font-weight: bold; text-align: center} span.c3 {font-size: 120%} p.c2 {font-weight: bold} div.c1 {text-align: center} PORADNIK "RZECZPOSPOLITEJ" SPIS TREŚCI   (data wydania: 21.08.2004) Poradnik przygotowała: Agata Łukaszewicz SKARGA NA OPIESZAŁY SĄD Niezadowoleni ze zbyt powolnego prowadzenia sprawy od 17 września będą mogli złożyć skargę na przewlekłość postępowania. Wpłacą 100 zł, a zyskać mogą nawet 10 tys. zł

Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Tak stanowi konstytucja, ale bywa, że na deklaracjach prawo do szybkiego rozstrzygnięcia sprawy w sądzie się kończy. Z roku na rok Polska przegrywa coraz więcej spraw o opieszałość przed Trybunałem w Strasburgu. Ten nie chce się już nimi zajmować. Zobowiązał więc polski rząd, aby przygotował stosowną ustawę. Tuż po wyroku w sprawie Kudła przeciwko Polsce Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przygotowanie projektu.

17 czerwca 2004 r. Sejm uchwalił ustawę o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, 2 sierpnia podpisał ją prezydent, 16 sierpnia ukazała się w Dzienniku Ustaw. 17 września przepisy o skardze wejdą w życie.

Kiedy można się poskarżyć?

Ustawa takie prawo przyznaje każdemu obywatelowi niezadowolonemu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3310

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament