Cena powrotu kata
Przywrócenie w Polsce kary śmierci to przede wszystkim olbrzymi problem polityczny
Cena powrotu kata
Pomysł przywrócenia kary śmierci nie ma w obecnym stanie prawnym sensu. Polskę wiąże znoszący tę karę protokół nr 6 do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Został on ratyfikowany 18 października 2000 r. Zgodnie z art. 91 Konstytucji RP ratyfikowana umowa międzynarodowa jest bezpośrednio stosowana, a kiedy nie da się jej pogodzić z ustawą, ma przed nią pierwszeństwo.
Mimo że Polska zniosła karę śmierci już w 1997 r., a więc jeszcze przed związaniem się protokołem, problem jej przywrócenia nie jest już tylko jej sprawą wewnętrzną. Poprzez członkostwo w Radzie Europy (RE) oraz w Unii Europejskiej (UE) stała się przedmiotem międzynarodowych zobowiązań. W związku ze społeczną dyskusją warto więc zastanowić się, czy możliwe jest odrzucenie tych więzi prawnych.
Jako wyraz demokracji
RE została utworzona w 1949 r. Miała stanowić organizację skupiającą demokratyczne państwa powojennej Europy. W jej ramach przyjęto wiele umów międzynarodowych tworzących obecnie standard regionalnego prawa międzynarodowego.
Jednak porozumienie zakazujące stosowania kary śmierci udało się sporządzić dopiero w 1983 r., a sama procedura jego przyjęcia trwała jeszcze wiele lat. Większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta