Zasądzone koszty sądowe - moment rozpoznania przychodu
Zasądzone koszty sądowe - moment rozpoznania przychodu
Poprzednie odcinki cyklu
Codziennością prawie każdego przedsiębiorcy jest konieczność dochodzenia na drodze sądowej zaległych należności od nierzetelnych kontrahentów. Jednak uzyskanie korzystnego wyroku sądu to nie koniec problemów. Trzeba jeszcze rozliczyć się z urzędem skarbowym z tytułu zasądzonych kosztów sądowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 marca 2004 r. (sygn. FSK 93/04) rozstrzygnął kontrowersyjną kwestię, kiedy zasądzone na rzecz podatników koszty sądowe stanowią przychód podatkowy.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r. (dalej: updp) nie regulują wprost zagadnienia, czy zasądzone koszty sądowe podatników należy zaklasyfikować do przychodów z działalności gospodarczej (określonych w art. 12 ust. 3 updp), czy też do innych przychodów określonych w art. 12 ust. 1 updp. Analogiczne uregulowania dotyczące przychodów z działalności gospodarczej i innych przychodów zawarte zostały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf).
Gdyby koszty sądowe uznać za przychody z działalności gospodarczej, musiałyby one zostać wykazane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta