Miłosierdzie pod przymusem
Zwiększy się kolejka oczekujących na mieszkania socjalne w gminach
Miłosierdzie pod przymusem
Lokale zastępcze dla eksmitowanych musi zapewnić gmina
FOT. SŁAWOMIR MIELNIK
Coraz więcej osób z wyrokami eksmisyjnymi czeka na lokal socjalny. Kolejka wydłuży się, kiedy do sądu trafią sprawy lokatorów z prywatnych kamienic z trzyletnimi wypowiedzeniami. Jeszcze bardziej, kiedy wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, bo wtedy już nikogo nie będzie można eksmitować na bruk.
Gminy nie mają obowiązku dostarczania mieszkań swoim mieszkańcom. Mogą to robić, ale nie muszą. Tak mówi ustawa o ochronie praw lokatorów . Ale, jak od każdej reguły, są wyjątki i coraz to nowe przepisy zwiększają krąg osób, którym gminy muszą dostarczyć lokal socjalny.
Dla kogo mieszkanie
Ustawa o ochronie lokatorów zawiera długą listę osób, którym sąd musi przyznać prawo do lokalu socjalnego w wyroku eksmisyjnym, a gmina musi go dostarczyć (art. 14 ust. 4). Są na niej: ciężarne, dzieci do 18. roku życia, niepełnosprawni, ubezwłasnowolnieni oraz opiekunowie tych trzech ostatnich kategorii osób (pod warunkiem, że z nimi mieszkają). Obejmuje ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta