Pozwy zbiorowe wysoce pożądane
W rokowaniach ze stroną niemiecką Polska musi mieć kartę przetargową
Pozwy zbiorowe wysoce pożądane
Trzeba ostrożnie podchodzić do oświadczeń strony niemieckiej o niedochodzeniu swoich praw wobec państwa polskiego. Staną się one wiążące, dopiero gdy przybiorą formę umowy międzynarodowej. By jednak mogło dojść do jej podpisania, Polska musi wywrzeć wpływ na stronę niemiecką. Kartą przetargową w tej sprawie mogłyby być pozwy zbiorowe wnoszone przez obywateli polskich.
Artykuł "Polakom mogą przysługiwać odszkodowania od Niemiec" ("Rz" z 7 - 8 sierpnia), dotyczący możliwości dochodzenia w ramach pozwów zbiorowych odszkodowań od państwa niemieckiego przez osoby prywatne i firmy, spotkał się ze sporym oddźwiękiem.
Przypomnijmy tezę tego artykułu: Polakom mogą przysługiwać wobec państwa niemieckiego roszczenia za ich majątki zniszczone w wyniku działań wojennych w trakcie II wojny światowej przez państwo niemieckie (np. zburzone kamienice, fabryki i zakłady, zniszczone domy, zrabowane prywatne kolekcje sztuki itp.).
Niemcy - byli właściciele majątków na terenie Polski lub ich potomkowie - mogą składać do sądów polskich pozwy o odszkodowania za utracone mienie. Dlaczegóż Polacy - właściciele majątków zniszczonych przez państwo niemieckie w trakcie działań wojennych lub ich potomkowie - nie mieliby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta