Liczymy się z nimi, liczymy na nich
Liczymy się z nimi, liczymy na nich
Fot. Piotr Kowalczyk
Rz: Placówka, którą pani kieruje, ma w nazwie "ochronę pracy"; czy nie lepiej byłoby chronić pracownika?
Oczywiście, i właśnie taka jest misja naszego instytutu, a także filozofia tego rodzaju działalności obowiązująca w Unii Europejskiej. Jeśli zaś chodzi o nazwę, to po prostu jest ona tradycyjna, znana w kraju i za granicą, a więc ma wartość marki. Natomiast w naszej działalności zajmujemy się ludźmi w aspekcie kształtowania warunków ich pracy i życia. Także tymi niepełnosprawnymi.
Czy wiadomo, ilu ich jest w naszym kraju?
Pod koniec 2002 roku liczbę niepełnosprawnych powyżej 15. roku życia oszacowano na 4,23 mln osób, 14 proc. populacji w tej grupie wiekowej. Ale tylko 17 proc. z grupy niepełnosprawnych czynnych jest zawodowo, zatrudnionych jest 14,4 proc., z czego jedynie 51,4 proc. w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy czym sytuacja kobiet jest trudniejsza, tylko nieco ponad 10 proc. ma pracę i tak dalej. Instytut dysponuje wieloma szczegółowymi wskaźnikami, ale już tylko te wymienione ukazują skalę problemu.
Wiemy, ilu ich jest, ale czy wiemy, kim są?
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta