Pełnoprawni niepełnosprawni
Pełnoprawni niepełnosprawni
Praca Izabelli Cichy - Z tobą widzę
Na świecie żyje pół miliarda niepełnosprawnych. Z tego niecałe 13 procent może mówić o szczęściu w nieszczęściu - są to mieszkańcy Unii Europejskiej.
W Unii do problemu niepełnosprawnych przykłada się olbrzymią wagę. W roku 1997 uchwalono traktat amsterdamski. Do tego dokumentu wpisano tzw. klauzulę antydyskryminacyjną. Traktat amsterdamski nakłada na państwa członkowskie i instytucje unijne obowiązek przeciwdziałania dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Istotne jest, że z prawnego punktu widzenia traktat ten jest "najwyższym" z możliwych rodzajów zapisu - równym konstytucji.
Programy i inicjatywy
Od kilkunastu lat Unia Europejska realizuje programy na rzecz osób niepełnosprawnych. Zaczęło się od programów Helios I (1988 - 1992) i Helios II (1993 - 1996). Miały one pomóc niepełnosprawnym w osiągnięciu niezależności życiowej i pełnej integracji ze społeczeństwem. Dzięki programom Helios kwestie niepełnosprawności zaczęto brać pod uwagę przy okazji innych inicjatyw Unii Europejskiej. Wprowadzono zmiany do takich programów edukacyjnych, jak: Socrates, Młodzież dla Europy czy Leonardo da Vinci. Obecne wersje tych programów uwzględniają już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta