Przemeblowanie
Przemeblowanie
Lektura książki Łukasza Kalupy "Meblarstwo w Polsce" nasunęła mi kilka refleksji zarówno o tym przemyśle, jak i podobnych jego dziedzinach. Otóż, ta chwalona za eksport i dynamikę branża nie jest tak zyskowna, jak mogłoby się wydawać. Nie jest to też tak naprawdę przemysł polski, ale w większości niemiecki. Nie byłoby to istotne, gdyby nie fakt, że dominującym rynkiem zbytu są dla krajowego meblarstwa właśnie Niemcy, a to powoduje jego głęboką zależność we wzornictwie, wyborze technologii i możliwościach wzrostu.
Jednak w polskim przemyśle meblowym znacząca jest też obecność szwedzka, zwłaszcza grupy IKEA, są też rodzime firmy, takie jak Red White Black czy Nowy Styl. Warto więc zastanowić się, co w tej branży może się zdarzyć w najbliższych latach. Te rozważania odnoszą się zresztą także do i innych działów przemysłu, równie głęboko uzależnionych od jednego rynku.
Najpierw dobra wiadomość. Polski przemysł meblowy ma dobrą pozycją, jeśli chodzi o surowce, zarówno krajowe, jak i pochodzące z północy i wschodu. Nie widać zagrożeń co do wielkości ani jakości ich dostaw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta