Dobra Firma Vademecum - Od zasiedzenia 7 procent
Od zasiedzenia 7 procent
Różne bywają powody, dla których przez długie lata nieruchomość znajduje się w posiadaniu osoby czy osób niebędących jej formalnymi właścicielami, a potem niejednokrotnie także ich dzieci czy wnuków.
Prawo cywilne pozwala zalegalizować taki stan rzeczy dzięki instytucji zasiedzenia. Nabycie własności w ten sposób łączy się z obciążeniem w postaci podatku od zasiedzenia. Oprócz tego właściciel musi uiścić koszty sądowe i ponieść wydatki związane z wpisaniem go do księgi wieczystej.
Według prawa polskiego (art. 172 k.c.) samoistny posiadacz nieruchomości staje się jej właścicielem po dwudziestu latach nieprzerwanego posiadania, jeśli uzyskał ją w dobrej wierze, lub po latach trzydziestu, jeżeli w złej. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto włada rzeczą tak jak właściciel. Przyjmuje się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta