Dobra Firma Vademecum - Ulga mieszkaniowa dla niemających własnego lokum
Ulga mieszkaniowa dla niemających własnego lokum
Otrzymanie w drodze spadku lub darowizny mieszkania czy domu nie musi łączyć się z wydatkiem na rzecz fiskusa. Obowiązuje bowiem - choć pod licznymi warunkami i nie dla wszystkich - ulga podatkowa polegająca na wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (z czystej wartości, tj. po potrąceniu długów i ciężarów, np. w postaci hipoteki, zapisu) równowartości 110 mkw. takiego lokum.
Oznacza to, że obdarowany lub spadkobierca uzyskujący mieszkanie (dom) o takiej powierzchni lub mniejszej nie zapłaci od niego podatku, a otrzymujący większe zapłaci daninę od nadwyżki wartości przekraczającej 110 mkw.
Spadkobierca w urzędzie skarbowym, a obdarowany przed notariuszem składa oświadczenie, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi, tj. że nie ma własnego mieszkania (lub się go w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób wyzbędzie) oraz że będzie mieszkał w spadkowym lokum przez 5 lat.
DLA I, II, A CZASEM I III GRUPY PODATKOWEJ
Zwolnienie to obowiązuje zarówno dla całego mieszkania czy domu, jak i ich części (udział we współwłasności). Jest wówczas proporcjonalne do udziału we współwłasności (o czym dalej).
Zaznaczyć trzeba, że nie obejmuje wartości działki, udziału we własności działki ani też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta