Dobra Firma Vademecum - Dla najbliższych przynajmniej zachowek
Dla najbliższych przynajmniej zachowek
Najbliższym pominiętym w testamencie, a także uwzględnionym, lecz gorzej, niż wynikałoby z dziedziczenia ustawowego, należy się zachowek.
Krąg uprawnionych do zachowku jest ograniczony (art. 991 § 1 k.c.). Od spadkobiercy czy spadkobierców, a czasem i obdarowanego mogą się go domagać małżonek, dzieci, a gdy te nie przeżyły spadkodawcy, to wnuki, prawnuki, a także rodzice, gdyby w związku z bezpotomną śmiercią spadkodawcy byli powołani do spadku z ustawy (automatycznie).
Jeśli po zmarłym pozostały dzieci lub wnuki, to jego rodzice po nim nie dziedziczą; nie może więc wchodzić także w rachubę zachowek dla nich. Możliwe jest wydziedziczenie wskazanych spadkobierców, ale muszą oni dać po temu poważne powody (o tym dalej).
W testamencie spadkodawca można przekazać swój majątek tylko jednej osobie z kręgu spadkobierców ustawowych albo niektórym z tych spadkobierców. Może w drodze testamentu wyposażyć osobę zupełnie obcą, która by po nim nie dziedziczyła, np. wnuka, choć żyją jego rodzice, czy osobę, z którą postaje w związku nieformalnym.
Także wówczas, gdy np. matka czy ojciec pozostawił testament tylko dla niektórych z najbliższych albo za życia rozdysponował cały majątek lub znaczną jego cześć, inni muszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta