Dobra Firma Vademecum - Testament, czyli ostatnia wola; Wzory testamentów własnoręcznych
Testament, czyli ostatnia wola
- Wzory testamentów własnoręcznych
Pragnący pozostawić swą ostatnią wolę, ma do wyboru kilka sposobów jej przekazania. Są jednak pewne ogólne warunki, które odnoszą się do wszystkich testamentów. Testament może zawierać rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy. Nieważny jest więc np. wspólny testament męża i żony. Sporządzić testament (a także go odwołać) może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc w pełni poczytalna, pełnoletnia. Nieważny jest testament spisany w stanie wyłączającym (z różnych względów, np. ze względu na stan umysłu spowodowany ciężką chorobą) świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Nieważny jest testament sporządzony pod wpływem groźby albo błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby nie ten błąd, spadkodawca nie sporządziłby testamentu o takiej treści (art. 945 k.c.).
NAJLEPIEJ U NOTARIUSZA
Z prawnego punktu widzenia nie ma testamentów lepszych i gorszych. Najpewniejszy, najbezpieczniejszy jest jednak sporządzony w formie aktu notarialnego. To daje gwarancję nie tylko ważności, ale i tego, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta