Dobra Firma Vademecum - Wydziedziczenie i rezygnacja
Wydziedziczenie i rezygnacja
Spadkodawca może w testamencie pozbawić dzieci, wnuków i prawnuków, a także małżonka i rodziców nawet zachowku. Może ich wydziedziczyć. Muszą jednak istnieć po temu konkretne, poważne powody zawinione przez spadkobiercę.
Nie wystarczy np. niechęć do jednego dziecka i wielka miłość do innego. Spadkobierca, zapisobiorca, a także bliski pominięty w testamencie, a uprawniony do zachowku może być uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia, jeśli dopuścił się ciężkich przewinień wobec spadkodawcy albo mataczył w kwestii testamentu. Możliwa jest rezygnacja ze schedy przez odrzucenie albo zawarcie umowy o zrzeczeniu się spadku zawartej z samym spadkodawcą za jego życia. W pewnych sytuacjach nie będzie dziedziczyć małżonek zmarłego, jeśli została wszczęta sprawa o rozwód.
SANKCJA ZA PRZEWINIENIA
Pominięcie w testamencie nie jest wydziedziczeniem, choć tak to się czasami nazywa. Bliskiemu bowiem należy się wtedy zachowek. Wydziedziczeniem jest dopiero całkowite pozbawienie prawa do schedy. Wydziedziczyć można tylko w testamencie, i to za poważne przewiny. Prawo dopuszcza tylko trzy takie sytuacje (art. 1008 k.c.):
- gdy spadkobierca wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, czyli normami ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta